Turizm Sektöründe Arabuluculuk

25-07-2018

 

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada olup içinde olağanüstü güzellikler taşıyan, gerek tarihi gerek kültürüyle yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bir ülkedir; dolayısıyla turizm sektörü ülkemiz için büyük bir önem taşımaktadır.

Özellikle turizmin en yoğun olduğu bu sıcak yaz aylarında her zaman olumlu gelişmeler yaşanamayabiliyor. Bazen turistlerle otel yönetimleri, seyahat acentaları ve personeller arasında hukuki uyuşmazlık söz konusu olabiliyor. İşte bu durumlarda her iki tarafında ortak yararı için arabuluculuk sistemi devreye girmektedir. Örneğin, misafirlerin otel yönetimi tarafından yaşadıkları herhangi bir sıkıntı mahkemeye taşınmadan hemen önce, bir arabulucu yardımıyla uyuşmazlığın giderilmesi denenebilir. Davanın sonuçlanması yıllar sürebilirken, arabuluculuk sayesinde her iki taraf için en iyi sonuca ulaşmak en fazla birkaç haftanızı alacaktır. Ayrıca, dava sürecinin uzunluğu otel yönetimi ve Türkiye turizmi için kötü bir izlenim yaratabilecek, firmaların imajının zedelenmesine sebep olacakken, misafirlerinde beklediği sonucu hemen alamaması tatilini zehir edecektir.

Arabulucu tarafsız ve güvenilir olmak zorundadır. Arabuluculukta gizlilik esas oluğundan konuşulan her şey sadece taraflar ve arabulucu arasında kalacaktır. Mahkeme esnasında söylenemeyen ve delil olarak kullanılabilecek her şey bu ortamda rahatlıkla söylenebilir ve bu sayede, uyuşmazlıkların daha rahat çözülmesi sağlanabilir. O yüzden tatilinizi zehretmeyin, sorunlarınızı arabulucu ile çözün.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir