İşçi ve İşveren Arasındaki Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk – 1

26-05-2018

 

Hayatımıza hızla giren arabuluculuk, 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu kapsamında işçi ile işveren arasında yaşanacak olası uyuşmazlıklarda iş mahkemesinden önce başvurulması zorunlu hale gelmiştir. Yani işçi ile işveren arasındaki birçok uyuşmazlıkta 01.01.2018 tarihinden itibaren mahkeme öncesinde arabulucuya başvurmak dava şartı haline gelmiştir. Şimdi birlikte arabuluculuk sürecinin nasıl işlediğini inceleyelim.

İş Mahkemesine Gitmeden Önce Arabulucuya Başvurulması Zorunlu Olan Uyuşmazlıklar:

7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’nun 3.maddesinin 1.fıkrası çok açıktır. Buna göre;

“…Kanuna, bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması dava şartıdır…”

Kıdem tazminatı, ücret alacağı, prim/ikramiye, yol ücreti, yemek parası, eğitim yardımı, çocuk parası, asgari geçim indirimi alacağı, fazla mesai ücreti, hafta tatili ücreti, bayram ve genel tatil ücreti, yıllık ücretli izin alacağı, ilave tediye alacağı, ihbar tazminatı, ayrımcılık tazminatı, kötü niyet tazminatı, sendikal tazminat, haksız fesih tazminatı, ölüm tazminatı, bakiye süre ücret alacağı, cezai şart alacağı, manevi tazminat, toplu iş sözleşmesi kaynaklı alacaklar, gece vardiyası zammı, transfer ücreti, yarım ücret alacağı, iş arama izni ücreti gibi işçi ile işveren arasında doğabilecek birçok uyuşmazlık için iş mahkemesine gitmeden arabuluculuk sürecini denemek zorunlu hale gelmiştir.

Arabulucuya başvurmadan mahkemeye gitmeyi denemeniz halinde davanız usulden reddedilecek, yani talepleriniz değerlendirilmeyecektir. Arabuluculuk sizin için en hızlı çözüm yöntemi olduğundan bu süreçte başarılı olmak için gayret etmek menfaatinizedir. Tabi anlaşmak üzere oturduğunuz arabuluculuk masasında maalesef her zaman başarı elde edemeyebilir, anlaşma sağlamayabilirsiniz. Zaten arabuluculuk sürecinin en güzel yanı da aleyhinize olan bir şeyi kabul etmek zorunda olmamanızdır. Mahkemelerde bu durum tam tersinedir. Hakim karar verir ve siz uygularsınız. İşte arabuluculuk sizinle ilgili bir konuda size karar verme şansı tanımaktadır. Karşılıklı verilen kararlar arabulucu tarafından tutanağa geçirilir, bu tutanak da şerh almak kaydıyla mahkeme kararıyla eşdeğer nitelikte olur.

Dilerseniz işçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıklarda arabuluculuk konulu yazımıza kaldığımız yerden devam edelim. Yukarıda işçi ile işverenin hangi hallerde arabulucuya başvurmak zorunda olduğunu anlattık. Arabulucuya başvurunun zorunlu olmadığı durumlar ise iş kazası veya meslek hastalığından dolayı maddi ve manevi tazminat ile bunlarla ilgili tespit, itiraz ve rücu davaları şeklinde sıralanabilir.

 

İşçi ve İşveren Arasındaki Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk – 2

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir