Fikri Mülkiyet Haklarında Arabuluculuk

18-07-2018

 

Fikri mülkiyet, bir kişiye veya bir kuruma ait fikirlerin, tasarımların, buluşların genel adı olarak tanımlanmakta olup; belirtilenlerin üzerindeki tüm haklar yaratıcısına aittir. Telif hakları, markalar, patentler, ticari sırlar ise bu haklardan sadece birkaçıdır.

Örneğin, bir kişinin bir markanın fikirlerini taklit ederek kendine bir marka kurmak istediği durumda, başvurunun reddedilmesinden ve konu davaya taşınmadan önce arabulucu yardımıyla taraflar arasında şartlar belirlenebilecek ve bir uzlaşma sağlanabilecektir. Zira ülkemiz özgün bir marka kazanarak ekonomiye katkı da sağlanabilecektir.

Arabuluculuk taraflar arasında uyuşmazlığın son bulmasını sağlar ve aynı zamanda tarafların eskisinden daha sağlam bir iletişim kurmasını da yardımcı olur. Yeni bir marka kurulmaması dâhilinde bile özgün markası olan taraf, diğer tarafa franchaise verebilir.

Son yıllarda teknolojinin katkılarıyla ve piyasaların durdurulamaz ilerlemesiyle, fikri mülkiyet hakları her zamankinden daha hassas ve önemli bir konu haline gelmiştir. Dolayısıyla fikri mülkiyet hakları birçok uyuşmazlığa sebep olmaktadır. Mahkemelerin yoğun iş yükü ve bu sebeple uzun süren yargılamalar neticesinde alternatif çözüm yolu olan arabuluculuk faaliyetleri hızla artmıştır.

Arabuluculuk sonunda bir anlaşmaya varıldığı takdirde, taraflar ve deneyimli arabulucu tarafından ancak siz tarafların belirleyeceği içerikte bir anlaşma belgesi düzenlenebilir. Bu anlaşma belgesi icra edilebileceğinden hukuken mahkeme kararı niteliğinde olacaktır. Arabuluculuk ile yaratacağınız çözüm hayatınızı kolaylaştıracak, yargı masrafından kurtulmanızı sağlayacak ve en önemlisi uzun yıllar mahkeme kapılarında beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir