Arabuluculukta İyi Bir Çözüme Nasıl Ulaşılır?

04-10-2018

 

İyi bir çözüm bir takım tekniklerin farkında olmalı ve bunları uygulamanız gerekmektedir. Aslında bu durum sadece arabuluculuk sürecinde değil günlük hayatınızda da dikkate almanız gereken bir gerçek. Günlük hayatta da ilişkilerinizi yönetmek, çatışma anında aşağıda paylaşacağımız hususları uygulamanız gerekmektedir. Hadi gelin hayatınızda yaşadığınız uyuşmazlıklarda iyi bir çözüme nasıl ulaşırsınız birlikte inceleyelim.

 

Çatışmanın Özelliklerinin Tespit Edilmesi:

Çatışma konusunun net bir şekilde ortaya konulması gerekmektedir. Yani tüm noktaları açıkça belirtilmeli, belirlenmelidir. Ne zaman, nerede ve nasıl bu çatışmanın doğduğunun tespit edilmesi, durum analizinin çok şeffaf bir şekilde yapılması çok önemlidir.

 

Tarafların Dengeli Hareket Etmesi:

Çatışma yaşanan tarafların sürece inancının olması çok önemlidir. Taraflar bu inancın yanı sıra çözüme odaklanması ve çözüm için katkı sağlamaları gerekmektedir. Son noktada ulaşılan çözümü adil bir çözüm olarak algılayabilmelidirler.

 

Tarafların Gerçekçi Hareket Etmesi:

Anlaşma sürecinde taraflar zaman zaman kontrolü kaybetmekte ve gerçekçi olmayan taleplerle sürecin tıkanmasına sebep olmaktadırlar. Bu durum sürecin sakatlanmasına; zaman zaman sonlanmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden tarafların gerçekçi taleplerle müzakereleri yürütmesi çok önemlidir. Talep edilen hususların gerçek hayatta uygulanabilir olması, mantık dışı olmaması dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur.

 

Anlaşmanın Sade Olması:

Anlaşma sağlanması halinde anlaşma şartları basit, açık ve sınırlı ifadelerle belirtilmelidir. Uyulması ve uygulanması uzun listeler oluşturmaktan uzak durulmalıdır.

 

Ek olarak;

Çatışma çözme yani anlaşma sırasında diğer dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Yapılan her anlaşma özel, dengeli ve gerçekçi olmalıdır.
  2. Problemi ortaya koyup yorumlayabilmek için doğru ve yerinde soruların yöneltilmesi gerekir.
  3. En iyi çözüme ulaşıncaya kadar anlaşmalar gözden geçirilip değiştirilmelidir.

Bu çalışmaların en önemli noktası, tarafların çözüm üretmek için yaratıcı yönlerini kullanabilmeyi keşfediyor olmasıdır. Unutulmamalıdır ki yaşanan sorunların hiçbir zaman tek bir çözümü yoktur. Doğru çözüme ulaşmak için çaba harcamak, emek vermek gerekir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir