Arabuluculuk Anlaşma Tutanağının İşlevi ve İcra Edilebilirlik Şerhi Nedir?

02-06-2018

 

Uzun süren yargılamalar neticesinde taraf olduğunuz dosyada mahkeme hakiminin bir an önce karar vermesini; lehinize bir hüküm kurmasını beklersiniz. Mahkeme hakimin vermiş olduğu bu karar tarafları bağlayıcı bir nitelikte olduğundan dolayı sorunlarımızı mahkemeye taşımayı tercih ederiz. Ama hep o ana kadar olay dışında yer alan ve işi gereği uyuşmazlığımızın tüm ayrıntılarına hakim olmasını beklediğimiz 3.kişinin karar vermesini bekleriz. Bunu beklerken atladığımız bir noktaya dikkatinizi çekmek isteriz. O da ülkemizde mahkemelerin iş yükünün maalesef bir hayli fazla olduğu.

Aslında mahkemeye gitmemizin sebebini bir an önce karar vermesini istediğimiz hakimin vereceği kararın hem tarafları bağlayıcı olması hem de lehimize bir karar vermesini beklediğimiz şeklinde özetlenebilir.

İşte arabuluculuk tam olarak bu isteklerinizi karşılar bir faaliyet. Nasıl mı?

Arabuluculuk faaliyetine katılmanız ve bu faaliyet sonunda anlaşmanız halinde taraflar arasında bir “anlaşma tutanağı” düzenlenir. Bu anlaşma tutanağının içeriğini taraflar diledikleri şekilde oluşturabilir. Bu anlaşma tutanağına az sonra detaylarını paylaşacağımız “icra edilebilirlik şerhi” de alınabilir. Bu şerh alındığı taktirde yukarıda anlattığımız mahkeme hakimin vermiş olduğu karar ile aynı nitelikte bir belge düzenlemiş olursunuz.

 

İcra Edilebilirlik Şerhi Nedir? Ne işinize yarar?

Katılacağınız arabuluculuk faaliyetinin sonunda anlaşmaya varır ve arabulucunun da imzasının bulunacağı bir anlaşma tutanağı düzenlenirse bu tutanağa icra edilebilirlik şerhi verilmesini talep edebilirsiniz.

Dilerseniz bu konuda bir örnek çalışalım.

Borçlu ile alacaklı arasında her zaman hesap mutabakatı sağlanamıyor, borcun miktarında ihtilaf doğabiliyor. Ya da borcun nasıl ödeneceği noktasında elinizde çek ya da senet gibi kıymetli bir evrak olmuyor ve bu yüzden muhatabınızla ihtilaf yaşıyorsunuz. İşte tüm bu hususları arabulucu huzurunda netleştirip, borcun ne kadar olduğunu, ne zaman ödeneceğini, ödeme şeklini arabuluculuk anlaşma tutanağı düzenleyerek netleştirebilir, muhatabınızla tamamen bağlayıcı bir ilişki içine girmiş olursunuz. Diyelim ki muhatabınız size vadesinde alacağınızı ödemedi. Bunun üstüne yetkili mahkemeye “arabuluculuk anlaşma tutanağı” ile gidebilir sadece 1 veya 2 gün içerisinde “icra edilebilirlik şerhi” alabilir, bu belgeyi de tıpkı mahkeme kararını uygulamak için başvurduğunuz “icra müdürlüğü” nezdinde işleme alıp icra kanalıyla uygulanmasını talep edebilirsiniz. Yani arabulucuya gitmeden mahkemeye gittiğinizde birkaç yıl içerisinde elde ettiğini ve elde edebildikten sonra icraya koyabildiğiniz mahkeme kararına karşı; birkaç gün içinde “arabuluculuk anlaşma tutanağı” düzenlemek ve anlaşmanın bozulması ihtimalinde yine bu belgeyi birkaç gün içinde icraya koyma şansınız olduğunu belirtmek istiyoruz. Göreceğiniz üzere arabuluculuk tamamen menfaatinize bir süreç.

 

Peki icra edilebilirlik şerhini nereden alabilirsiniz?

Burada iki farklı noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Uyuşmazlık konusu halihazırda mahkemede görülmekte mi yoksa mahkemede görülmeyen bir uyuşmazlık için mi arabuluculuk faaliyetine başvurdunuz?

Eğer dava açmadan önce arabuluculuk faaliyeti yürütmekteyseniz icra edilebilirlik şerhini sizin uyuşmazlığınıza bakmakla yükümlü olan mahkemeden talep etmelisiniz. Yani arabuluculuğun olmadığı ve uyuşmazlığınızı çözmek istediğiniz dünyada hangi mahkemeye başvurmanız gerekiyorsa o mahkemeden “icra edilebilirlik şerhi” alabilirsiniz.

Davanız devam ederken arabuluculuk görüşmelerine başladıysanız anlaşmanın icra edilebilirliğine ilişkin şerhin verilmesi davanızı takip eden mahkemeden talep edilebilir.

İcra edilebilirlik şerhini içeren belge ilam niteliğinde yani mahkeme kararı niteliğindedir. Şerhi verecek olan mahkeme dosya üzerinden incelemesini gerçekleştirir, çekişmeli yargı olmadığından duruşma yapmaksızın şerhi verir. Bunun istisnasını bir tek arabuluculuğa elverişli olan aile hukukuna ilişkin uyuşmazlıklarda görebiliriz.

Mahkeme hakimi bu şerhi verirken uyuşmazlığın nasıl sonuçlandığını incelemez, sadece anlaşılan hususların arabuluculuk faaliyetine uygun olup olmadığına ve cebri icranın uygulanabilir olup olmadığına bakar ve şerhini verir. Yani burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus arabulucunuz ile oluşturacağınız tutanağın hem arabuluculuğa uygun olması hem de uygulanabilir olmasıdır. Onun için Arayıbulalım.com uzman arabulucularına başvurabileceğinizi hatırlatmak isteriz. İstanbul Arabulucu ve  Arabulucu Avukat   gibi konularda başvurularınız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir