Arabulucuk Hazırlık Süreci

20-06-2018

 

Arabuluculuk, bir anlaşmazlığı çözmek için taraflar için çok önemli bir fırsattır. Arabuluculuğa başlamadan önce sürece çok iyi hazırlanmalı ve kendinizi bu sürece çok iyi hazırlamalısınız. Belirttiğimiz gibi dava yoluna başvurmadan önce yaşadığınız uyuşmazlığı hayatınızdan sulh ile çıkarmak için önemli fırsat olabilir. Her şeyden önce en önemlisi, bu sürecin başarıya ulaşmasını istiyorsanız bütün arabuluculuk toplantılarını çok sıkı takip etmenizi öneriyoruz. Bunun yanı sıra önemli olabileceğini düşündüğünüz bütün belgeleri yanınızda götürün.

Arabuluculuğa başlamadan önce uyuşmazlığı sizin gözünüzden anlatan kısa bir beyan hazırlayın. Beyanınızda önemli konulardan bahsedin, ufak tefek detaylara takılıp kalmayın. Bu ufak tefek detaylar genellikle tartışmalar sırasında ortaya çıkar.

Beyanınızı hazırladıktan sonra varmak istediğiniz sonucu düşünün ve istediğinizi karşı tarafa kabul ettirebilirseniz ne yapacaksınız iyi analiz edin.

Menfaatlerinizi ve önceliklerinizi belirledikten ve sonucu analiz ettikten sonra en fazla ne kadar taviz verebileceğinize karar verin. Sonuca ulaşılması ve uyuşmazlığın çözülmesi için muhakkak tavizler verilecektir bu yüzden sizin taviz sınırınız ne olacak bunu çok iyi şekilde belirlemeniz gerekir. Aksi halde süreç sürüncemede kalacak ve bir sonuca ulaşılamayacaktır.

Karşı tarafın nasıl bir sonuca varmak istediğini düşünün ve duruşunuzu ona göre belirleyin. İşi sürüncemede bırakmamak için karşı tarafın menfaatleri doğrultusunda çözüm önerisi sunabilir ve ortak bir payda bularak olayı çözebilirsiniz.

Kendinizi mental olarak da hazırlamak çok önemlidir. Uyuşmazlığa konu olan olay üzerinde ne kadar emek harcayabilirim veya ne kadar süre çözüme ulaşmadan tartışabilirim bunları düşünmeniz ve kendinizi iyi hazırlamanız gerekir çünkü her ne kadar davaya göre kısa sürse de arabuluculuk görüşmesi de yorucu bir görüşmedir.

Müzakereye başlamadan önce yukarıda bahsedilenlere dikkat etmeniz görüşmenize pozitif etki yapacak ve istediğiniz sonuca ulaşmanız açısından fayda sağlayacaktır. Ama en önemlisi mutlaka ama mutlaka karşınızdaki kişiyle masadan mutlu, tatmin olmuş ve uyuşmazlığı hayatınızdan çıkarmış olmanın verdiği keyifle kalkın.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir