Arabulucu Avukat Nedir? Arabuluculukta Taraf Vekilliği

29-06-2018

Arabulucu Avukat Nedir

Arabuluculuk, daha önce de bahsettiğimiz gibi bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Arabulucu, taraflara bir müzakere ortamı yaratır ve tarafların kendi çözümlerini kendilerinin bulmasını sağlar. Arabuluculuk ekonomik olması, hızlı ve gizli olması gibi sebeplerle oldukça tercih edilen bir uyuşmazlık yöntemidir.

Arabulucular, hukuk fakültesinden mezun olmuş, mesleğinde en az 5 yıllık deneyim sahibi, arabuluculuk hakkında uzmanlık eğitimi almış kişilerdir. Alınan uzman eğitimden sonra arabuluculuk sınavı sonucu mesleki yeterliliğe sahip kişiler Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı Arabuluculuk Siciline kayıt yaptırmak kaydıyla arabulucu olarak çalışabilirler. Arabuluculuk siciline kayıtlı olan arabulucular aynı zamanda avukatlık mesleğini de arabuluculuktan bağımsız olarak ifa edebilir. Her iki mesleği birlikte ifa eden kişiler “Arabulucu Avukat” unvanını kullanabilmektedir.

Arabulucu Avukat Nedir

Arabuluculuk yöntemi taraflar kadar tarafların vekilleri için de oldukça avantajlı bir yöntemdir. Avukata başvuran kişilerin temel amacı içinde oldukları durumu çözüme kavuşturmaktır. Avukatların da bu doğrultudaki temel hedefi müvekkilinin ihtiyacını en az riskle sonuca ulaştırmaktır. Bu doğrultuda avukat emeğini ve zamanını dava üzerinde yoğunlaştırır. Ancak arabuluculuk yöntemi avukatın da zamanından ve emeğinden tasarruf edeceği bir yöntemdir. Öncelikle uzun dava sürecine girmeden söz konusu uyuşmazlığı çözme imkânı bulacaktır. Arabulucu avukat Sürecin kısalmasıyla zamandan tasarruf sağladığı gibi emeğinden de tasarruf sağlayacak, birim zamanda maksimum faydaya ulaşma şansını elde edecektir. Aynı zamanda arabuluculuk sürecine girmesiyle dava sonucunun risklerini de bertaraf edecek, uyuşmazlığı en hızlı ve ekonomik şekilde çözmesi sebebiyle müvekkilinin beklentisini karşılayacak, karşısında tatmin olmuş ve mutlu bir müvekkil bulacaktır. Bu durum arabulucu avukatın müvekkilleriyle iş ilişkilerinin devamını sağlayacak ve başarıyla çözümlediği her uyuşmazlık iş hayatındaki prestijini arttıracaktır.

Taraf vekili arabuluculuk sürecini maddiyat temelli düşünmemelidir. Müvekkiline bu sürecin dava sürecinden çok daha esnek ve iradi olduğu göstermeli, her iki tarafın da kazanabileceği ortamın yaratıldığını anlatmalıdır. Arabuluculuk süreci tüm bu sebeplerden ötürü hem taraf hem de vekili için maksimum faydayı sağlayacak yöntemdir.

 

Bu yazımızda arabulucu avukat nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Hemen şimdi bir arabulucu avukat bulmak için sitemizi kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir